اسماعیل محمد صلاحی گرافیست و طراح وب
جمعه 28 دي 1397.
الجمعة 12 جماد أول 1440.
-
Jan 18 2019.
-
  سید جمال الدین اسدآبادی

18 اسفند سالروز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی

به مناسبت 18 اسفند سالروز بزرگداشت سید جمال الدین اسدآبادی به قلم حجت الاسلام حجت نصیرزاده

سید جمال الدین اسد آبادی در آبان ١٢١٧ شمسی در اسد آباد همدان به دنیا آمد. ایشان از نوادگان امام سجاد علیه السلام است.

 

ایشان بدون تردید سلسله جنبان نهضتهای اسلامی صد ساله اخیر است. او می خواست در اندیشه و نظامات مسلمانان رستاخیزی بوجود آورد و به همین دلیل به بسیاری از کشورهای اسلامی سفر کرده و با بسیاری از گروهها و فرقه های مختلف در تماس بوده است و از این طریق ماهیت جریانها و شخصیت های مختلف کشورها را بدست آورد.

 

سید جمال مهمترین و مزمن ترین درد جامعه اسلامی را استبداد داخلی و استعمار خارجی تشخیص داد و با این دو بشدت مبارزه کرد. آقای محیط طباطبایی در این مورد می نویسند: " سید در سفر اول خود به اروپا که عروة الوثقي را انتشار می داد ، متوجه اهمیت نفوذ روحانیان برای انجام اصلاحات شد. "(١) و هم ایشان می گویند: " سید جمال با تیغ زبان و نوک قلم خود زمینه سازی کرد و شالوده اصلی قبول حکومت مشروطه جدید را در ذهن علمای روحانی مملکت فراهم آورد. "(٢)

دردهایی که سید جمال در جامعه اسلامی تشخیص داد عبارت بود از:١- استبداد داخلی

٢- جهالت و بی خبری توده مسلمانان و عقب ماندن آنها از علم و تمدن

٣- نفوذ عقاید خرافی در اندیشه مسلمانان چون تکفیر و وهابیت

۴- جدایی و تفرقه میان مسلمانان

٥- نفوذ استعمار غربی

 

سید جمال از جمله علمایی است که اعلام همبستگی دین و سیاست را ضروری و شرعی می دانند و در برهه ای از زمان که توسط استعمار غربی به شدت بر طبل جدایی دین از سیاست کوبیده می شد ، با تلاش های علمی و سفرهای بصیرت بخش خود علمای جهان اسلام را متوجه این مسئله نمود.

شهید مطهری(ره) می نویسند: " سید انگلستان را نه تنها قدرتی استعماری بلکه دشمن ُصلبی مسلمانان می دانست و معتقد بود که هدف انگلستان نابودی اسلام است. "(٣)

سید جمال بعد از مجاهدت های علمی و سفرهایی که به مصر ، هند ، افغانستان ، قلب اروپا و جاهای دیگر توسط سلطان عبدالحمید سفیر عثمانی در لندن در سال ١٣١۴ قمری مسموم و به شهادت رسید و در قبرستانی در استامبول به خاک سپرده شدند.

از آثار علمی ایشان میتوان به القضا و قدر ، اسلام و علم ، الوحدة الاسلامیة و نیجریه یا ناتورالیسم اشاره نمود.

با نگاهی به درک سید جمال از مشکلات جهان اسلام میتوان به این مسئله اشاره نمود که امروزه مقام معظم رهبری راه سید جمال را تکمیل نموده و شناخت عمیق و سیطره بی نظیر ایشان بر مسائل مختلف جهان اسلام و کل دنیا موجب بیداری و جهت دهی به طالبان راه حق و حقیقت شده و نگاهی به اشارات ایشان در مورد مسائلی چون نفوذ استعمار و وحدت و نقشه تجزیه کشورهای اسلامی و تفکر وهابیت و غیره نشان می دهد که ایشان تلاش علمای اسلام مخصوصا سید جمال را به نتیجه واصل نموده اند.

منابع:١- نهضتهای اسلامی در صد ساله اخیر ، ص •٢ ، نوشته شهید مطهری ، چاپ چهل و پنجم ، انتشارات صدرا ، تهران ١٣٩١

٢- همان ، ص ٢١ -٣- همان ، ص ٣٢