اسماعیل محمد صلاحی گرافیست و طراح وب
پنجشنبه 22 آذر 1397.
الخميس 5 ربيع ثاني 1440.
-
Dec 13 2018.
-
  مجری استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه:

اشعه ماوراء بنفش در اطراف دریاچه ارومیه ۲ و نیم برابر شده است

 اشعه ماوراء بنفش در اطراف دریاچه ارومیه ۲ و نیم برابر افزایش یافته است که می‌تواند پاسخی برای بالا رفتن آمار سرطان در اطراف دریاچه ارومیه باشد.

هادی بهادری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تیتراول، بابیان تبعات خشکی دریاچه ارومیه بر محیط‌زیست و انسان‌ها اظهار داشت: با توجه به تحقیقاتی که اخیراً توسط آذربایجان شرقی در روستاهای اطراف آذرشهر انجام‌شده نتایجی از قبیل خس‌خس سینه در کودکان، آب‌مروارید در افراد مسن، سقط‌جنین احشام و فشارخون بالا نیز دیده‌شده است.

وی گفت: اشعه ماوراءبنفش در اطراف دریاچه ارومیه 2 و نیم برابر افزایش‌یافته است که می‌تواند پاسخی برای بالا رفتن آمار سرطان در اطراف دریاچه ارومیه باشد.

مجری استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه با تأکید بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تصریح کرد: با توجه به مشابهت دریاچه ارومیه به دریاچه آرال، 50 درصد مردم اطراف دریاچه آرال به بیماری‌هایی از این قبیل مبتلا بودند و به سبب اینکه دریاچه ارومیه از شوری بیشتری برخوردار است احتمال بروز بیماری‌های بد‌تر در مردم ساکن در شهرهای اطراف این دریاچه داده می‌شود.

بهادری افزود: بروز این بیماری‌ها به سبب ریز گردهایی است که از سطح دریاچه ارومیه بلند می‌شود و اداره منابع طبیعی و محیط‌زیست برای مقابله با این ریز گردها پروژه‌های مختلف تثبیت ریز گرد در اطراف دریاچه ارومیه انجام می‌دهند.

وی بیان کرد: ورود در اجرای تحقیقات لازم در مورد تبعات خشکی دریاچه ارومیه بر روی انسان‌ها از وظایف علوم پزشکی است و چنانچه اطلاعات اطبا در این زمینه سازماندهی شود یک سری نتایج اولیه برای ارائه به جامعه می‌توان به دست آورد.