اسماعیل محمد صلاحی گرافیست و طراح وب
يكشنبه 28 بهمن 1397.
الأحد 12 جماد ثاني 1440.
-
Feb 17 2019.
-
  دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه :

عوامل بیماری‌های پوستی و تنفسی در دریاچه ارومیه شناسایی شد

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: دو نوع ریزگرد مربوط به دریاچه ارومیه که عامل اصلی بروز بیماری‌های پوستی و تنفسی است شناسایی شده و عملیات مقابله با آن آغاز شده است.

عیسی کلانتری در گفت‌و‌گو با تیتر اول، به تشریح تبعات خشکی دریاچه ارومیه و اقدامات انجام گرفته از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه پرداخت و اظهار داشت: تحقیقات تبعات خشکی دریاچه ارومیه بر روی محیط زیست و ساکنان اطراف دریاچه ارومیه در دست اجراست.

وی به تهدیدات نمک دریاچه ارومیه نیز اشاره و بیان کرد: با خشک شدن دریاچه ارومیه نمک وارد زندگی مردم و دام و گیاهان اطراف دریاچه ارومیه شده و تبعاتی را به وجود می‌آورد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، نتایج تحقیقات تبعات وجود آمده از سوی خشکی دریاچه آرال را برشمرد و گفت: بیماریهای پوستی و تنفسی و برخی بیماریهای لاعلاج دیگر از تبعات خشکی دریاچه آرال بوده است که این تبعات نیز در اثر خشکی دریاچه ارومیه، قابل مشاهده است.

کلانتری ریزگردهای دریاچه ارومیه را که عامل اصلی بروز بیماری‌های پوستی و تنفسی است دو نوع خواند و تصریح کرد: یکی از این ریزگردها در حاشیه دریاچه ارومیه است که بر اثر بی‌آبی به وجود آمده و سازمان جنگل‌ها و محیط زیست اقدامات تثبیت آن را انجام می‌دهند و دیگری نیز به داخل دریاچه ارومیه مربوط است.

سطح دریاچه ارومیه باید مرطوب نگه داشته شود

وی اظهار داشت: برای جلوگیری از ریزگردهای داخل دریاچه ارومیه باید آن را مرطوب نگه داشت تا باد نتواند این ریزگردها را در هوا معلق کند و همه تلاش بر این است که تا آنجایی که ممکن است سطح دریاچه ارومیه مرطوب بوده و نمک‌ها حالت چسبندگی داشته باشند.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه بر جلوگیری از خرد شدن نمک‌های داخل دریاچه ارومیه تاکید کرد و گفت: باید از ورود ماشین‌آلات و چیزهایی که سبب خرد شدن نمک‌های دریاچه ارومیه شود ممانعت شود.

کلانتری برداشت‌های غیرفنی نمک را از دریاچه ارومیه عاملی دانست که در تشدید ریزگردهای نمک دریاچه ارومیه موثر بوده و افزود: برخی برداشتهای نمک دارای مجوز و برخی نیز بدون مجوز هستند ولی در هر حال برداشت‌های غیز فنی به دریاچه ارومیه لطمه وارد کرده و از سازمان محیط زیست درخواست شده تا زمانی که نتایج تحقیقات سازمان زمین‌شناسی به صورت فنی صادر نشده برداشت را به تعویق بیاندازد.

وی با تاکید بر جلوگیری از برداشتهای غیر مجاز نمک از دریاچه ارومیه توسط سازمان محیط زیست تصریح کرد: البته هر مجوز‌دار نمی‌تواند به هر روشی برداشت داشته باشد.

تابستان امسال چهار و نیم سانتی متر از ارتفاع دریاچه ارومیه کاسته شد

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: با توجه به اینکه امسال دریاچه ارومیه تابستان گرمی را پشت سرگذاشت 4 و نیم سانتی‌متر از ارتفاع دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته کاسته شده است.

کلانتری اظهار داشت: در 10 سال گذشته هر سال 40 تا 50 سانتی‌متر از ارتفاع دریاچه ارومیه کاسته می‌شد و کاهش 4 ونیم سانتی‌متری به طور نسبی رضایت بخش است اما خوب نیست.

وی بیان کرد: امید است در احیای دریاچه ارومیه مشکلات بودجه‌ای پیش نیاید تا بتوانیم پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه را به موقع اجرا کنیم.