اسماعیل محمد صلاحی گرافیست و طراح وب
يكشنبه 28 بهمن 1397.
الأحد 12 جماد ثاني 1440.
-
Feb 17 2019.
-
  مشاور عالی استاندار آذربایجان غربی:

تفکیک باغات در ارومیه نباید به توسعه شهری آسیب بزند

مشاور عالی استاندار آذربایجان غربی گفت: تفکیک باغات در ارومیه نباید به توسعه شهری آسیب بزند.

کریم فروزان با اشاره به سوابق خود به عنوان قائم مقام ستاد پشتیبانی جنگ در قرارگاه حمزه (ع) اظهار داشت: بنده در سال 69 بعد از جنگ مدیرکل امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی شدم و مرحوم عطایی استاندار وقت به بنده پیشنهاد شهردار شدن دادند حتی قبل از آن اصرار بر فرماندار شدن بنده داشتند بنده به‌هیچ‌وجه پست فرمانداری را قبول نکردم چون معتقد بودم که بنده علم فرماندار شدن را ندارم.

وی افزود: شهرداری بنده را دعوت کرده و اعلام کرد که شما به‌عنوان شهردار ارومیه انتخاب شدید بنده نیز مقاومت کردم و گفتم نمی‌دانم که واژه شهرداری را با کدام "ه" می‌نویسند این امر سبب شد آقای عطایی با 4 کتاب زیر بغلش آمد و در خانه من را زد، علت قهر بنده را پرسید و گفتم من نمی‌خواهم شهردار باشم چون در خودم صلاحیتی نمی‌دیدم بنده فقط 28 سال داشتم و هیچ سابقه اجرایی نیز نداشتم.

فروزان تصریح کرد: یکی از کتاب‌ها مربوط به قانون بود من مطالعه کردم و تازه با مفهوم قانون آشنا شدم. کتاب دیگر قانون مدنی و کتاب دیگر آیین دادرسی بود 15 روز طول کشید این کتاب‌ها را مطالعه کنم و تازه مفهوم قانون را فهمیدم  آقای استاندار اصرار داشتند و بنده نیز انکار تا جایی که حاضر شدم حتی آن شهر را ترک کنم ولی استاندار کتاب‌ها را به من داد و گفت جایی نرو و فعلاً این کتاب‌ها را مطالعه کن.

نحوه انتخاب شدن برای شهرداری ارومیه

مشاور عالی استاندار آذربایجان غربی گفت: در آن موقع قانونی وجود نداشت همه‌چیز با زور حل می‌شد بنده خود به‌شخصه از آقای روحانی دستور گرفتم تا پدافند هوایی خاص به این شهر آید.

وی تصریح کرد: بعد از مطالعه کتاب‌ها آقای عطایی تماس گرفت و گفت که می‌خواهم حکم شهرداری‌ات را بزنم بنده گفتم هنوز این کار نکند چون با خواندن کتاب ترسم بیشتر شده است آقای عطایی گفت با شناختی که از تو دارم و با مشورتی که با امام‌جمعه و بزرگان شهر انجام داده‌ام شما را بهترین فرد برای این کار می‌دانم و 9 خرداد 69 حکم شهرداری بنده به ثبت رسید.

فروزان گفت: آقای عطایی به آقای صمدزاده شهردار ارومیه زنگ زدند و شهرداری بنده را به وی اطلاع دادند چون مسئولیت سخت است فردای آن روز مراسم تودیع معارفه گذاشته شد عصر آن روز علاوه بر اینکه آقای صمد زاده مرا به مراسم تودیع معارفه دعوت نکرد به‌عنوان اعتراض به تهران رفت. بنا به دستور استاندار بنده و یکی از معاونان استاندار نیز با ماشین به وزارت کشور در تهران رفتیم و آقای صمد زاده را منتظر در اتاق معاون عمرانی دیدیم.

مشاور عالی استاندار آذربایجان غربی افزود: در آن زمان گویا قانون جدیدی مصوب شده بود که شهرداران مراکز استان‌ها باید از طریق وزیر کشور انتخاب شوند. ما پیش از ایشان وارد اتاق ملاقات با معاون وزیر کشور شدیم. بنده سوابق خود را گفتم و نیز میزان آشنایی خود را به هنر و طراحی و گرافیک را نیز بیان کردم. حکم بنده زده شد ولی حکم اصلی به دست بنده داده نشد 12 خرداد از تهران بازگشتیم و 13 و 14 و 15 خرداد نیز تعطیل بود بنده و آقای صمدزاده در مراسم این سه روز به‌عنوان شهردار قدیم و جدیدی ارومیه شرکت کردیم.

فرزوان گفت: بعد از 15 خرداد استاندار دستور دادند که بدون انجام مراسم تودیع معارفه بنده به شهرداری بروم در آن دوره فاکس نیز نبود تلکسی برای صدور حکم شهرداری بنده آمده بود بنده با تلکس وارد شهرداری شدم و رئیس دفتر من را به اتاق راهنمایی کرد بنده حتی در پشت میز شهردار ننشستم و پشت میز جلسه حاضر شدم بعد آقای صمد زاده وارد اتاق شد و از بنده علت حضورم را در آنجا جویا شد ما باهم دوست بودیم و اکنون نیز باهم دوست هستیم بنده تاکنون به هیچ‌کس از هیچ گروه و جناحی بی‌احترامی نکردم.

مشاور عالی استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: من حکمم را به آقای صمد زاده نشان دادم و گفتم طبق این حکم بنده شهردار هستم. وی گفت این حکم امضاء ندارد و بنده نیز گفتم این تلکس است و تلکس فاقد امضا می‌شود، بنده به آقای صمد زاده گفتم که شما باید امروز را جشن بگیری که از زیر بار این مسئولیت بزرگ خارج‌شده‌ای و من نیز باید عزا بگیرم. آقای صمدمزاده رفت و بنده شهرداری‌ام را شروع کرد.

خیابان های اصلی ارومیه باید 50 متر به بالا طراحی شوند

وی گفت: از سال 69 عکس ماهواره‌ای از شهر ارومیه وجود دارد و سال 74 نیز که سال خروج بنده از شهرداری است عکس ماهواره‌ای وجود دارد. شما می‌توانید تغییرات و تمام زیرساخت‌ها را در این عکس ببینید خیابان عطایی، کل خیابان والفجر، خیابان ارتش، ورزش، برق، عمار، مولوی، امامت، آزادگان، دستغیب و ... همه خیابان‌هایی هستند که دران زمان ایجادشده‌اند.

فروزان درباره کاربری خیابان عطایی ارومیه اظهار داشت: طرح تفصیلی آنجا 32 متری بوده بر اساس ماده 9 آن زمان شهرداری دارای این اختیار بود که طرح‌ها را بزرگ برداشته و واحدهای جدیدی طراحی کنند که هزینه‌ها در این قالب جبران شود که در آن زمان بنده از این بند استفاده کرده و دو تا 9 متر اضافه کرده تا با کاربرد تجاری اداری هزینه‌های موجود را جبران کنیم.

وی گفت: یکی از شاخص‌هایی که خارج از طرح تفصیلی مصوب کردم عقب‌نشینی هرگونه ساخت‌وساز در خیابان‌های اصلی شهر بود اگر توجه داشته بشاید در خیابان کاشانی بیشتر ساختمان‌های اداری تجاری 5 متر عقب کشی دارند در خیابان امام نیز فروشگاه صنایع‌دستی نیز 5 متر با درگیری فراوان عقب کشی داشته است.

فروزان تصریح کرد: در خیابان مدنی نیز همه عقب کشی‌های 5 متری در دوره بنده اتفاق افتاده و بعدازآن متأسفانه متوقف‌شده است. در خیابان امامت، دانشکده  نیز 5 متر عقب‌نشینی داریم این‌گونه موارد قابل جبران نیستند. ما باید در شهرمان افق‌ها را ببینیم نگاه باید نگاه کلان و آینده‌نگر باشد و در قالب همین نگاه بود که زیرساخت‌های شهر را پی‌ریزی کردیم.

وی افزود: کمربندی ارومیه که اکنون این پل‌ها در آن زده‌شده و جای تشکر از شهردار و اعضای شورای شهر کنونی دارد، بر مسیری زده شد که 80 درصد آن ایجادشده بود و این‌یکی از موفقیت‌های شهر ارومیه است که کمربندی ارومیه را بدون چراغ‌قرمز می‌توان عبور کرد.

مشاور عالی استاندار آذربایجان غربی گفت: ضمن تشکر از شهرداری و اعضای شورای شهر و کارکنان شهرداری خواهش دارم که افق‌ها را در آینده مدنظر داشته باشند چرا خیابان عطایی را باید 32 متری باز کنند؟

در طراحی شهری باید آیندگان مد نظر قرار گیرند

وی در این باره خاطر نشان کرد: خواستم 50 متری باقی بماند بنده نخواستم آنجا را تجاری کنم ما چرا باید خیابان‌هایمان را 50 متری احداث نکنیم بنده یک اشتباه در خیابان عطایی دارم ای‌کاش 60 متر می‌زدم و 15 متر آن را پیاده‌رو در نظر می‌گرفتیم اکنون به شهر نگاهی که دارم شهر انسانی است درواقع نقش انسان در شهرها کم دیده می‌شود و در زمان شهرداری بنده نیز این کوتاهی شده است بدین معنا که در شهر فقط به ماشین‌ها فکر می‌شود اکنون مبحثی در دنیا مطرح‌شده با عنوان شهر انسانی، چه اشکالی دارد که با ایجاد پیاده‌روهای پهن کافه‌ها و رستوران‌ها در پیاده‌رو‌ها ایجاد شود و مردم احساس نزدیکی کنند اکنون در اروپا این روش‌ها به‌کار گرفته می‌شود.

فروزان گفت: سؤال اصلی بنده اینجاست چرا امتداد خیابان عطایی 50 متری نیست؟ امروز هزینه‌ای که برای این کار صرف می‌شود صد در صد خیلی کمتر از آن است که بعدها باید هزینه کرد.

شهردار اسبق ارومیه اظهار داشت: خیلی‌ها قبل از اینکه شناختی از بنده داشته باشند اظهارنظر می‌کنند. مشکلی که همه با آن مواجه هستیم قضاوت زودهنگام در مورد دیگران است نباید در موضوعات جناحی و سیاسی نگریست. باید شهر و آینده کشورمان را مدنظر قرارداد فروزان و امثال آن روزی از این دنیا خواهد رفت باید به این اندیشید که میراثی که به آیندگان بر جای می‌گذاریم.

وی گفت: بنده معتقدم در مورد شهر، باید مشورت صورت گیرد تمام تلاش‌های ارزنده‌ای که در شهر ارومیه اتفاق می‌افتد مثبت هستند ولی ممکن است اگر حتی 5 درصد هم به شهر نگاه انسانی داشته باشیم، بهتر باشد. نباید همه جوانب موضوع با نگاه مالی توأم باشد شهرداری هیچ‌گاه به مشکل مالی دچار نمی‌شود برای اینکه شهر همیشه در حال زایش و تولید ثروت است.

فروزان گفت: بنده در جریان برنامه‌های شهرداری که اخیراً در جلسه خبری بازگو کرده‌اند نبوده‌ام اما به‌صورت مداوم با شهردار ارومیه در ارتباط هستیم و بر خود وظیفه می‌‌دانم نه با این شهردار بلکه با شهرداران گذشته نیز ارتباط داشته نظراتم را منتقل کنم این‌ها همه تجربه‌ای هستند که هزینه نظام به‌دست‌آمده‌اند خوشبختانه آقای حضرت پور نیز از انتقادات و پیشنهادت بنده استقبال کرده‌‌اند.

وی افزود: در مورد پروژه‌های شهرداری باید بگویم که این پروژه‌ها با سرعت اجرا نمی‌شوند چراکه پروژه‌هایی سنگین بوده و از محاسبات سازه‌ای و فنی برخوردارند و به نظر بنده سرعت در اجرای پروژه‌ها هیچ اشکالی ندارد و به شرطی که سرعت برای تکمیل پروژه باشد مثلاً در دوره شهرداری بنده افتتاح خیابان ارتش طولانی شد.

وی با اظهار نظر در مورد واژه اورمیه گفت: بنده به اورمیه معتقدم اور در زبان آشوری به معنی شهر است و میه نیز به معنی آب و اورمیه به معنای شهر آب است اما ارومیه از رومیه برمی‌آید که به نظر من معنی درست نیست حتی در تابلوی شهرداری نیز اورمیه نوشته بودیم که بعداً آن را عوض کردند، بنده معتقدم پروژه باید کامل احداث شود الآن پل خیابان کاشانی فاقد گردش‌به‌راست است که فایده‌ای ندارد.

زیباسازی شهر ارومیه

فروزان افزود: نخستین اقدام زیباسازی بنده در دوره شهرداری‌ام از خود شهرداری بود من اولین روز کاری که تا عصر برای بازبینی نامه‌ها مانده بودم در اتاق کارم موش دیدم طراحی فرش نمازخانه ساختمان شهرداری را بنده از اصفهان سفارش دادم البته هدفم ریخت‌وپاش نبود ولی بنده معتقدم شهرداری باید تمیز و مرتب باشد ساختمان‌های منطقه یک و سه شهرداری را بنده افتتاح کردم.

فروزان تصریح کرد: بنده زمانی که مدیرکل برنامه‌ریزی اقتصاد بودم همزمان مدیرکل حراست نیز بودم  من خودم اقدام به اخذ پروانه ساختمانی کردم که با مشکلات اداری مواجه شدم و به بنده گفتند که باید چیزی برای حل شدن کارم خرج کنم با عبور از کلی موانع پروانه‌ام را دریافت کردم (البته دقیقاً یادم نیست که گرفتم یا نه) در آن زمان نزدیک به 200 هزار تومان هزینه اخذ پروانه من شد.

ضرورت استفاده از توان نیروهای شهرداری ارومیه

وی افزود:  عمدتاً این 40 نفر خانواده رزمنده و شهید بودند و تقریباً همگی باهم مأنوس بودند دست بیعت با همه آن‌ها دادم و آن‌ها را کارکنان شهرداری منطقه یک عنوان کردم شرط بنده برای آن‌ها کار صادقانه و صدور پروانه در 15 روز بود و همه در آن‌ها جریحه‌دار شدند که مورد ظلم قرار گرفتند ما همگی با اتوبوس به باغ رضوان رفته و سر مزار باکری حاضر شدیم من به آن‌ها گفتم من هیچ اهرمی برای اینکه صادقانه خدمت کنیم ندارم در مزار شهدا به این عزیزان قول دهید که صادقانه کارکنیم و خیانت نداشته باشیم.

مشاور عالی استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: جالب اینجاست که ما 40 نفر به شهرداری منطقه یک رفتیم و به آن 40 نفر دیگر گفتیم که بفرمائید کنار که کارکنان جدید آمد  از فردای آن روز مراجعاتی می‌شد که افرادی از ما پول گرفته‌اند تا پروانه‌مان را بدهند که ندادند .

وی گفت: صدور پروانه در 15 روز توسط شهرداری ارومیه سبب شد که در وزارت کشور این رویه به ثبت رسد و حتی مصوب شد که پاسپورت در یک روز باید صادر شود.

فروزان بیان کرد: الآن شهرداری بسیار گسترده است خبرنگاران نه به مچ‌گیری بلکه باید بر نقد منصفانه زوم کنند بالاخره انسانی که کار می‌کند دچار اشتباه می‌شود دیکته نانوشته بدون غلط می‌شود و امکان اینکه دیکته نوشته‌شده غلط داشته باشد وجود دارد بنابراین باید نقد از نوع منصفانه باشد و تلاش شود به موضوع با دید سیاسی نگاه نشود.

شهردار سابق ارومیه در مورد نحوه احداث پارک ساحلی ارومیه گفت: آن دوره من سفری به یوگوسلاوی داشتم و رودخانه‌ای را در یکی از شهرهای آن دیدم که خیلی خوشم آمد بعد با آقای ریحانی که مسئول فضای سبز شهرداری صحبت کردم که از پل قویون تا "اوچ گوز کورپی" به فضای سبز و پارک تبدیل شود که عده‌ای هم بابیان اینکه مشکل بودجه وجود دارد مخالفت کردند و بنده نیز اعلام کردم که در ابتدا باید این مکان پاک‌سازی.

وی افزود: سال 71 و 72 بود که اقدامات پاک‌سازی و چمن‌کاری را آغاز کردیم و امکانات شهرداری را برای تسطیح آنجا بسیج کردیم مابین والفجر و اوچ گوز کورپی اراضی برخی اشخاص وجود داشت.

مشاور عالی استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: تنها جایی که در ساحلی اقدام به ساخت مسکن شد تعاونی مسکن شهرسازی بود در آن زمان با مخالفت بنده مواجه شدند آن‌ها کلی کارشکنی کردند و بنده بر سر اینکه مصوبات ماده 5 را امضاء نمی‌کردم تا حد استعفا پیش رفتم چون نمی‌خواستم این شهر خراب شود که متأسفانه این مسکن‌ها ساخته شدند.

وی گفت: معتقد بودم که نباید در این نقطه از شهر این خانه‌ها ساخته شود چون آینده شهر را خراب می‌کند که اگر آن خانه‌ها نبود این پارک هنوز هم قابل‌تداوم بود.

توجه به توسعه فضاهای سبز در شهر ارومیه

شهردار سابق ارومیه تصریح کرد: ببینید این پارک چقدر در چهره شهر تغییر ایجاد کرده است و فضای زیبایی برای مردم به وجود آورده است . تاریخ این پارک را به 76 ثبت کرده‌اند درحالی‌که این‌گونه نبود ولی اعتراضی نکردم. در ادامه ساحلی 100 هزار اصله درخت کاشتم در این شهر هر چه قدر درخت برگ سوزنی وجود دارد در دوره شهرداری بنده کاشته شده است چون بر اساس مطالعاتی که در آن زمان انجام شد این درخت با آب‌وهوای ارومیه سازگاری داشت اولین درخت‌ها از این نوع در روبه‌روی اورژانس کاشته شد این درخت گیاهی است که عمر طولانی داشته و کم آب‌بر بوده و خزان آن دیر فرامی‌رسد.

وی افزود: بعد از شهرداری بنده تعدادی از این درخت‌ها به دلایل بسیار نامربوط بریده شدند.

فروزان بنده مخالف ساخت فروشگاه رفاه در داخل شهر بودم چراکه آنجا را مکانی مناسب برای فعالیت‌‌ها فرهنگی ورزشی می‌دانستم ورزشگاه 6 هزارنفری در آن دوره که پیگیر اصلی آن آقای سعادت بود در آن دوره پایه‌گذاری شد.

شهردار سابق ارومیه اظهار داشت: نگاه بنده بر این بود که شهر از جو فقیر و غنی خارج شود باغ توت در دروازه مهاباد ارومیه را به پارک تبدیل کردیم که اکنون نیز جزء بهترین پارک‌هاست در این شهر یک آتش‌نشانی وجود داشت که افزایش دادیم ورزشگاه نور را در آن دوره احداث کردیم از دغدغه‌های بنده ورزش بانوان بود که استخر بانوان نیز احداث کردیم که بعدها تغییر یافت. ساماندهی پارک جنگلی ارومیه، در آن زمان عده‌ای از زمین‌خواران منتسب به قدرتمندان شهر به‌زور می‌خواستند در تپه‌های شیخ تپه ساخت‌وساز انجام دهند که با مخالفت بنده مواجه شدند و خودم شخصاً در محل ساخت‌وساز حاضرشده و مانع شدم.

تفکیک باغات نباید به توسعه شهری آسیب بزند

مشاور عالی استاندار آذربایجان غربی گفت: آنچه را که امروز خطری جدی محسوب می‌شود نابودی باغ‌هاست و این نیز نیازمند قانون و بخش‌نامه است زمانی 8 ماه برای صدور مجوز ساخت یک ویلا باغ زمان لازم بود اگر قانون درست نباشد همه به دنبال دور زدن قانون می‌روند باید قانون اصلاح شود و باغ شهر تعریف شود ما مخالف ساخت ویلاها در باغ‌ها نیستیم اما نه به قیمت نابودی باغ‌ها بلکه با برنامه‌ریزی دقیق، نه اینکه بعد از ساختن اقدام به تخریب آن‌ها شود.

وی درباره تعریف خود از باغ‌ شهر اظهار داشت: وقتی باغات تفکیک و رو به نابودی می‌رود همه دوست دارند یک‌خانه در آن درست کنند باید یک مشاور و کارشناس مطالعات لازم را برای حفظ باغ شهر انجام شود این وظیفه مسکن و شهرسازی و جهاد کشاورزی است اما متأسفانه مسئولان به روزمرگی دچار شده‌اند.