اسماعیل محمد صلاحی گرافیست و طراح وب
چهارشنبه 21 آذر 1397.
الأربعاء 4 ربيع ثاني 1440.
-
Dec 12 2018.
-
  حجت الاسلام غلامرضا حسنی

مجاهد انقلابی و انقلابی نستوه حضرت حجت الاسلام حسنی (زید عزه)

روحانی انقلابی در قالب تصویر

حضرت حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا حسنی بعد از مجاهدتهایش که با جان و مال خود برای انقلاب کرده حال در بستر بیماری بستری است .

بدین جهت کلیپی برای ایشان با صدای جناب آقای حامد نوحی تهیه شده است .

 

برای سلامتی این عالم مجاهد صلواتی بر محمد و آل محمد (ص) نثار فرمایید . امید آنکه هر چه زودتر شفا یابند ان شاء الله

 

بیوگرافی حضرت حجت الاسلام حسنی (زید عزه) :

 

غلامرضا حسنی (زادهٔ ۲۹ تیر ۱۳۰۶ در بزرگ‌آباد، ارومیه)، که تا ۲۴ دی ۱۳۹۲ نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعهٔ شهر ارومیه بود.

او از مخالفان علیه نظام شاهنشاهی پهلوی بود و به گفتهٔ خود از ۱۸ سالگی تا امروز (قبل و بعد از انقلاب) همیشه اسلحه گرم به همراه داشته و به مبارزه مسلحانه با نظام پهلوی اعتقاد داشت. او در ماه‌های انتهایی حکومت پهلوی هم از عوامل مؤثر در بسیج مردم علیه حکومت بود. جمشید حقگو نخستین استاندار آذربایجان غربی نقل می‌کند که حسنی «یکروز در بالای منبر بطور غافلگیرانه یک کلاشینکف از زیر عبای خود درمی‌آورد و می‌گوید مردم این یک تفنگ است نوک مگسک قلب شاه! مردم با دیدن این صحنه به هیجان در می‌آیند و از آن تاریخ مردم ارومیه به سرعت مسلح می‌شوند.»

او در اوایل انقلاب محل اقامت رشید حسنی پسرش که از اعضای فدائیان خلق بود را به کمیته انقلاب اطلاع داد. رشید حسنی پس از محاکمه اعدام شد.

غلامرضا حسنی بزرگ آباد نمایندهٔ دور اول مجلس شورای اسلامی بوده‌است. با ۷۷/۹ درصد آرا دور دوم از ارومیه انتخاب شد.او تا خارج فقه و اصول حوزه پیش رفته بود و به سوریه و لیبی سفر داشت. پیش از انقلاب سر دفتری ازدواج و کشاورزی را داشت. در کمیسیون: امور دفاعی.

حسنی از جمله روحانی‌های شیعه می‌باشد، که معاش و رزق خود را از فعالیت غیر مذهبی (کشاورزی) کسب می‌کند.

طبق مدارک مرکز اسناد انقلاب اسلامی ۳ بار هدف ترور قرار گرفته است (یکبار در تهران و دو بار در ارومیه)

در اسفند سال ۱۳۸۸ مدیرکل سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی به خبرگزاری ایلنا گفت که برای «ثبت معنوی» نام غلامرضا حسنی در فهرست «آثار معنوی» از سازمان میراث فرهنگی ایران تقاضا کرده‌است و امیدوار است تا پایان سال ۸۸ نام حسنی، به‌عنوان یکی از میراث فرهنگی ایران به ثبت برسد.

در ۱۴ فروردین ۱۳۹۰ و در جلسه اعضای هیئت دولت ایران، حسنی «نشان درجه یک شجاعت» را از رئیس جمهور وقت دریافت کرد. به گفتهٔ وب‌گاه فارس، این نشان به‌خاطر سوابق مبارزاتی حسنی پیش از انقلاب ۵۷، مبارزه با منافقین در سالهای نخست پس از پیروزی انقلاب و حضور در جنگ ایران و عراق به او داده شده‌است.

 

کلیپ برگرفته از اروم نیوز