اسماعیل محمد صلاحی گرافیست و طراح وب
جمعه 28 دي 1397.
الجمعة 12 جماد أول 1440.
-
Jan 18 2019.
-
  الگو برداری از اهل بیت پیامبر اکرم (ص)

چرا الگو برداری از اهل بیت ؟!

ائمه سلام الله علیها برترین الگوها برای بشریت

از زمانهای گذشته و حتی در جوامع سکولار ، اخلاق بعنوان فضیلتی شگرف برای هر انسان محسوب می شود و هر عاقلی به سمت این مقوله ناخودآگاه گرایش دارد.

مدل های مختلفی را می توان برای الگو برداری درنظر گرفت که از جمله آنها الگو برداری برمبنای مقایسه و ملاک محوری بودن است ؛ که در این نوع افراد را با هم مقایسه کرده و به هر طرفی که نمره بیشتری آورده باشد به آن سمت گرایشات انسان متمایل می گردد .

در برخی اوقات هم شخصیتی برای مخاطبی ناخودآگاه الگو قرار می گیرد ، اما این الگو برداری نشات گرفته از ارتباط آن شخص با مخاطب خود می باشد .

با نگریستن در احوال ائمه علیهما السلام هر عاقلی اذعان به اخلاق مداربودن ائمه می نماید ، اما اهل بیت علیهما السلام این اخلاق را با سیره خود تجلّی داده و با این شیوه برای بشر خود الگو قرار قرار داده اند

امام صادق (ع) می فرمایند : خداوند براى مؤمن ، امرى را بر عهده گرفته است . مفضل مى گوید : گفتم : آن چیست؟ فرمود : خداوند براى مؤمن بر عهده گرفته است که اگر او به ربوبیّت خدا و نبوت محمّد (ص) و امامت على (ع) اقرار کند و آنچه را که خدا بر او واجب ساخته است انجام دهد، او را در جوار خود ساکن گرداند و از او محجوب نشود. گفتم: به خدا سوگند این همان کرامتى است که همانندش در میان آدمیان نیست. مفضل مى گوید: سپس امام صادق (ع) فرمود: اندکى تلاش کنید و بهره فراوان ببرید.

آری وقتی ائمه خود عامل کارهای اندک ند اما در مقابل آن ثوابی زیاد و منزلگاهی عالی مرتبه نزد پروردگارش را وعده می دهند پس بنابراین ائمه (ع) را الگوی خود قرار می دهند .

--------------------------------

1- محمّد بن على بن بابويه‌ قمّى، شیخ صدوق - ثواب الأعمال و عقاب الأعمال‌ - صفحه 16