اسماعیل محمد صلاحی گرافیست و طراح وب
جمعه 28 دي 1397.
الجمعة 12 جماد أول 1440.
-
Jan 18 2019.
-
  امام سجاد (ع) قهرمان معنویت

به مناسبت ولادت امام زین العابدین ، علی بن الحسین (ع)

امام سجاد علیه السلام قهرمان معنویت

وجود مقدس امام سجاد علیه السلام قهرمان معنویت است. یکی از فلسفه های وجود فردی مثل امام علی ابن الحسین علیه السلام این است که وقتی انسان خاندان پیامبر را می نگرد می بیند معنویت اسلام یعنی حقیقت اسلام تا چه اندازه در خاندان پیامبر نفوذ داشت.

بی شک بیماری مؤقت آن حضرت در حادثه کربلا عنایت خداوندی بوده است تا بدین وسیله از وظیفه جهاد معذور گردد و وجود مقدسش از خطر کشتار مزدوران یزید محفوظ بماند و از این رهگذر رشته امامت تداوم یابد.

امام سجاد علیه السلام پس از شهادت پدر بزرگوارش ، ابلاغ پیام قیام و شهادت سرخ آن حضرت را به عهده گرفت و با سخنرانیها و مناظرات خود ، به افشای چهره پلید حکومت اموی و بیدار ساختن افکار عمومی پرداخت.

ابعاد مبارزات امام چهارم:

١- زنده نگه داشتن یاد و خاطره عاشوراشهادت امام حسین علیه السلام برای حکومت اموی بسیار گران تمام شده و مشروعیت آنان را زیر سؤال برد. امام برای آنکه این فاجعه فراموش نشود ، با گریه بر شهیدان و زنده نگه داشتن خاطره آنان مبارزه منفی را به صورت گریه ادامه می داد.

٢- پند  و ارشاد امتامام به دلیل اختناق عصر ، نمی توانست مفاهیم مورد نظر خود را به صورت آشکار و صریح بیان کند از این رو از شیوه موعظه استفاده می کرد و بدین طریق مبارزه خود را ادامه می داد.

٣- تبیین معارف در کلاس دعایکی دیگر از شیوه های تبلیغی و مبارزاتی امام تبیین معارف اسلام در قالب دعا بود. " صحیفه سجادیه " که از آن به انجیل اهل بیت و زبور آل محمد صل الله علیه و آله و سلم نام برده می شود ، گنجینه عظیم بازمانده از دعاهای ایشان است که شامل مسائل عقیدتی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی و پاره ای از قوانین طبیعی و احکام شرعی می باشد.

 

نویسنده : حجت نصیرزاده