اسماعیل محمد صلاحی گرافیست و طراح وب
چهارشنبه 21 آذر 1397.
الأربعاء 4 ربيع ثاني 1440.
-
Dec 12 2018.
-
  حضرت زینب سلام الله علیها

در آستانه وفات حضرت زینب سلام الله علیها

حضرت زینب سلام الله علیها در آینه قیام حسینی

 

با آفرینش زن ، برگ ظریفی به برگ های زرین عالم وجود افزوده شد ؛ چرا که زن ، جلوه ای از صفات جمال و جلال الهی بود که اراده خداوند بر آشکار شدنش تعلق گرفته بود.تاریخ ، به خوبی مؤید این است که زنان صالح ، همواره با حرکت انبیای الهی و دوشادوش مردان صالح ، در طریق هدایت و خداپرستی گام برداشته اند.

یکی از مهم ترین اتفاقات عظیم تاریخ اسلام ، " حماسه جاودانه عاشورا" است. عاشورا ، میدان نبرد جبهه حق و باطل بود و در آن ماجرا ، زنان ، چنان نقش کلیدی و اثر گذاری از خود نشان دادند که به جرأت می توان ادعا کرد که در آن عرصه ، زن نه در حاشیه ، که در متن اصلی هنرنمایی می کرد." ابا عبدلله علیه السلام اهل بیت خودش را حرکت می دهد برای این که در تاریخ ، رسالتی عظیم انجام دهند ؛ برای این که نقش مستقیمی در ساختن این تاریخ عظیم داشته باشند ؛ اما با قافله سالاری زینب سلام الله علیها و بدون آن که از مدار خودشان خارج شوند. " (١)

پیام رسانی و افشاگری جنایات یزیدیان ، چه در سفر اسارت و چه پس از بازگشت به مدینه ، به معنای پاسداری و تثبیت فرهنگ زلال عاشورا بود که حضرت زینب سلام الله علیها ، این امر مهم را به دو شیوه خطبه خوانی و گفتگوهای پراکنده ، به نحو احسن ، به انجام رساندند.

سخنرانی های حضرت زینب سلام الله علیها را می توان مهم ترین عامل روشنگری و در نتیجه ، بر اندازی حکومت یزید به حساب آورد.

 

پاورقی:

١- فرات تا فرات،صفحه ١٣۴ ، مرکز تخصصی مهدویتتهیه و تنظیم : آقای حجت نصیرزاده