اسماعیل محمد صلاحی گرافیست و طراح وب
جمعه 28 دي 1397.
الجمعة 12 جماد أول 1440.
-
Jan 18 2019.
-
  نماینده پارلمان اروپا :

رفع تحریم‌ها به نفع کشورهای توسعه یافته است تا ایران

نماینده ایتالیایی پارلمان اروپا درباره تاثیر اقتصادی توافق هسته‌ای گفت که مزایای اصلی مذاکرات و پایان تحریم برای کشورهای توسعه یافته خواهد بود و نه ایران.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مناسبات اقتصادی سرزمین پارس و سرزمین چکمه با سفر وزیر خارجه ایتالیا به ایران در چند هفته پیش وارد فاز جدیدی شد و بر اساس اخباری که از گوشه و کنار به شنیده می‌شود، قرار است تا خودروسازان ایتالیایی مثل «فیات» و همچنین شرکت‌های نفتی مثل «انی» به بازار جذاب ایران بیایند.

همان طور که پیشتر و در چند روز گذشته آخرین تحولات بین ایران و ایتالیا در مصاحبه خبرنگار بین الملل تسنیم با خانم «تیتزیانا بگین»، نماینده پارلمان اروپا مورد بررسی قرار گرفت، این بار و در این مجال، ماحصل گفتگویی دیگر با «مارکو زانی»، نماینده پارلمان اروپا از نظر می گذرد. وی، عضو هیأت نمایندگی با روابط ایران و همچنین یکی از اعضای کمیسیون بودجه پارلمان اروپا است. آقای زانی، از نمایندگان عضو گروه اروپای آزادی و دموکراسی مستقیم است.

تسنیم: نظر شما در مورد عملکرد متیو رنزی چیست؟

به نظر من عملکرد نخست وزیر جدید بسیار ضعیف است. او بسیار شبیه به برلوسکونی نخست وزیر سابق است. او مردی بازاریاب با مهارت‌های ارتباطی بسیار خوب است که از حمایت قوی رسانه‌های جریان اصلی برخوردار است. اما تا کنون اصلاحاتی که به شدت مورد نیاز بوده را فقط شعار داده و از اجرا خبری نیست. از جنبه اقتصادی نیز، اصلاحاتی اعلام یا تصویب شده که توسط اتحادیه اروپا، منطقه یورو و خانم مرکل به او تکلیف شده که تاثیرات نامطلوبی بر اقتصاد ایتالیا دارد. اگر عمیق تر شویم، طرحی توسط اتحادیه اروپا پیشنهاد شد که با عنوان «قانون مشاغل»  تصویب شد. این طرح منجر به انعطاف پذیری بیشتری در بازار کار می شد. (در حال حاضر اخراج کارگران برای شرکت‌های بزرگ آسان است) بعد از گذشت 5 ماه از تصویب، موسسه ملی آمار (ISTAT) نشان داد که تاثیر کم و یا هیچ روی ایجاد شغل وجود داشته است.

در واقع مشاغل جدید ایجاد شده توسط قانون مشاغل، شامل مشاغل کم کیفیت (قراردادهای موقت) می‌باشد. انعطاف پذیری بیشتر در بازار کار تاثیر بدی بر اقتصاد ایتالیا داشته است. نسل جوان، که باید آینده کشور باشد، پس از این نمی‌تواند به یک کار دائم و حقوق و دستمزد دائمی تکیه کند. کارکنان جوان، قرارداد موقت دارند و یا  اینکه اخراج آنها بسیار آسان خواهد بود. به طوری که آنها نمی توانند به وام های مسکن دسترسی داشته باشند  با توجه  به درآمد ماهانه ای  که (در طولانی مدت تضمین نشده) دارند، آنها تمایل به صرفه جویی در پول برای نیازهای آینده و ... دارند.

تسنیم: اشکال کار کجاست؟

این یک دور باطل است و تاثیر بدی بر اقتصاد دارد. یکی دیگر از شعارها توسط اتحادیه اروپا، آلمان و سه گانه ترویکا، خصوصی سازی دارایی‌های عمومی است. دولت ایتالیا دارایی‌های استراتژیک خود را به فروش می‌رساند گر چه به طور رسمی باعث کاهش بدهی‌های عمومی است، اما با این برنامه ما در حال دادن کنترل دارایی استراتژیک خود (شبکه ملی انتقال انرژی، شبکه ملی انتقال گاز، ENI، ENEL، مخابرات ایتالیا، بانک‌ها، بزرگراه‌ها و غیره) به سرمایه گذاران خارجی به بهایی ناچیزی هستیم. این ها شامل آن دسته از دارایی‌هایی هستند که سود سهام زیادی برای بودجه عمومی و ایتالیایی‌ها تضمین کرده است. در حال حاضر این سود سهام در خارج از کشور توسط سهامداران جدید دوباره سرمایه گذاری می‌شود. نتایج حاصل از این روند خصوصی سازی اعمال شده توسط اتحادیه اروپا این است که ما در حال فروش دارایی‌هایی به منظور کاهش  0.001 درصد بدهی‌های عمومی هستیم که در حال حاضر سود سهام تضمین شده توسط این دارایی هاست. آخرین نمونه نیز طرحی است که به تازگی اعلام شده و آن کاهش مالیات در 3 سال آینده است. این برنامه‌های بد مَتئو رنتزی برای ایتالیایی‌ها است. وقتی که او حمایت سیاسی خود را در حال کاهش می‌بیند، باعث می‌شود از این نوع اعلان ها بدهد. غیر ممکن است کاهش مالیات با توجه به قوانین بودجه اتحادیه اروپا و منطقه یورو اجرایی شود. از طرف دیگر این یک بازی با مجموع صفر است: اگر او می خواهد مالیات شرکت‌های خصوصی را کاهش دهد او باید مالیات های دیگر (مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر املاک و یا غیره) را افزایش دهد. بنابراین تاثیر آن بر اقتصاد صفر خواهد بود.

علت اصلی بحران اقتصادی اروپا واحد پولی یورو است

تسنیم: پس در واقع برنامه‌های دولت را مطلوب نمی‌بینید؟

دولت ایتالیا یک طرح خاص و دقیق اصلاحاتی به منظور بازگرداندن اقتصاد و رشد در کشور دنبال نمی کند. در حال حاضر بیشترین تمرکز روی تغییر قانون انتخابات، تجدید ساختار حاکمیت تلویزیون عمومی و بازسازی عملکرد و مکانیسم یکی از کمیته های مجلس (سنا) به منظور ارائه قدرت بیشتر به دولت و نخست وزیر است.از جنبه اقتصادی نیز، دولت دو اصلاح در بازار کار را تصویب یا اعلام کرده؛ خصوصی سازی دارایی‌های عمومی و کاهش مالیات بر شرکت‌های کوچک و متوسط و افراد.

تسنیم: درآمد اصلی دولت ایتالیا از کدام بخش تأمین می شود؟

منبع اصلی درآمد برای بودجه عمومی در ایتالیا، مالیات های مستقیم و غیر مستقیم است. با این حال، اگر چه مالیات‌های جدیدی در سال های اخیر معرفی شده است، اما درآمد مالی به علت انقباض تولید ناخالص داخلی، سال به سال در حال کاهش است. ارزش اقتصاد سایه و SME  ها در حال افزایش است.

تسنیم: کمی درباره اروپا صحبت کنیم؛ وضعیت بیکاری در اتحادیه اروپا چگونه است؟

منطقه یورو و اتحادیه اروپا در مقایسه با دیگر کشورهای توسعه یافته (آمریکا، ژاپن و ...) در حال ثبت رکورد بسیار بالایی از بیکاری است. وضعیت بسیار بحرانی و خطرناک است. نگاه به بیکاری جوانان وضعیت را حتی بیشتر بحرانی نشان می‌دهد. سطح  بیکاری جوانان به طور سرسام آوری در بسیاری از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو منطقه یورو در حال بالا رفتن است. در ایتالیا، اسپانیا، یونان و پرتغال این سطح نزدیک یا بالاتر از 50 درصد است.

باید برای تجزیه منطقه یورو برنامه ریزی کنیم

تسنیم: نسخه پیشنهادی شما برای درمان بیماری اقتصادی اتحادیه اروپا چیست؟

علت اصلی بحران اقتصادی اتحادیه اروپا یکی است و آن یورو است. منطقه یورو یک منطقه پولی بهینه نیست و نخواهد بود. کشورهای عضو بیش از حد متفاوت هستند. برای مثال، ما به 24 زبان مختلف صحبت می‌کنیم:  ما مانند ایالات متحده آمریکا نیستیم و هرگز نخواهیم بود.

بنابراین پیشنهاد ما این است که همه با هم دور یک میز نشسته و برای تجزیه منطقه یورو برنامه ریزی کنیم. اگر این اتفاق نظر وجود ندارد، ایتالیا باید از منطقه یورو به طور یک جانبه خارج شود و  سیاست‌های اقتصادی و پولی خود را توسعه دهد. این تنها راه ممکن است.

تسنیم: به موضوع خروج از اتحادیه اروپا، اشاره کردید؛ آیا خروج یونان از اتحادیه اروپا تصمیم درستی است؟ چرا؟

من فکر می کنم که یونان تنها یک فرصت به منظور بازگرداندن رشد و امید به آینده دارد و آن نه خروج از اتحادیه اروپا بلکه خروج از یورو است. یک اشتباه رایج وجود دارد که اگر یورو نتواند موفق شود اتحادیه اروپا نیز متعاقب آن شکست می‌خورد. این درست نیست. اتحادیه اروپا قبل از یورو وجود داشته و پس از بین رفتن آن نیز وجود خواهد داشت. مشکل یونان و دیگر کشورهای منطقه یورو این است که آنها مجبور به استفاده از ارز خارجی بر اساس علامت گذاری دویچه به عنوان و بر اساس اصول بانک مرکزی آلمان هستند. بنابراین یورو ارز مناسبی برای آلمان است اما نه برای کشورهای دیگر. استفاده از یک ارز خارجی باعث از دست دادن رقابت با کشور «هسته» (آلمان) است. در یک اتحادیه پولی به عنوان مثال یورو، شما نمی توانید دوباره رقابت از دست رفته با توجه به رقابتی که در ارز خود داشتید را بدست آورید، بنابراین شما باید در تلاش برای «کاهش ارزش پول خود داخلی» و یا به عبارت دیگر ریاضت روی آورید؛ قطع حقوق، قطع مخارج دولت ، قطع حقوق بازنشستگی و رفاه، خصوصی سازی و افزایش در مالیات. اما این ریاضت یک دور باطل است که توسط سیاست‌های اخیر توسط اتحادیه اروپا دنبال شده و توسط کشورهای عضو آن مانند یونان اجرا شده است. بر این اساس OECD، آمار اروپا و دیگر نهادهای بین المللی، یونان، بزرگترین برنامه تنظیم مالی (برنامه ریاضتی) در جهان را انجام داده است. 60 میلیارد یورو کاهش هزینه‌های بودجه و افزایش مالیات‌های جدید در طی 4 سال که بیش از 30 درصد تولید ناخالص داخلی یونان است. نتیجه این بوده است که یونان حدود 30 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از دست داده، بیکاری به طور سرسام آوری بالا رفته و کشور نیز سقوط کرده است. این نتیجه ریاضت‌های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا است. در حال حاضر یونان نیاز به کمک مالی سوم در 5 سال اخیر دارد. اما شرایط تحمیل شده توسط سه گانه تروئیکا همان است. ریاضت بیشتر.

یونان تبدیل به اولین مستعمره آلمان شده است

این تنها راه برای حفظ یونان در یورو است، اما قیمت آن بسیار بالا است: یونان تبدیل به اولین مستعمره آلمان شده است. راه خروج از این وضعیت، خروج از یورو و به دست آوردن کنترل دوباره دو اهرم اساسی به منظور بازگرداندن رشد و اعتماد به نفس است. سیاست‌های پولی و مالی  که در داخل منطقه یورو به بانک مرکزی اروپا تفویض شده و به سبک بانک مرکزی آلمان که برای اداره موسسات آلمانی است، اداره می شود. خروج از منطقه یورو هدف نهایی نیست، بلکه این تنها یک وسیله است. اگر یونان قادر به استفاده از این وضعیت باشد می تواند رشد و شکوفایی را بازگرداند.

تسنیم: شما به بیکاری اشاره کردید؛ اثرات ناشی از بیکاری در جوامع اروپایی چیست؟

اثرات ناشی از بیکاری در جوامع اروپایی اسفبار بوده و هست. عواقب اصلی آن گسترش نابرابری در جامعه است. ثروتمندان غنی تر و فقرا، فقیرتر شده‌اند حتی بیشتر از قبل. بیکاری اثرات مخربی بر طبقه متوسط دارد که مثال اصلی آن سلامتی اتحادیه اروپا در سال گذشته است.

مسخره است که آمریکا می‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد، اما در تلاش برای ممنوعیت این سلاح‌ها برای کشورهای دیگر است

تسنیم: نظر شما در مورد توافق هسته‌ای میان ایران و  1+5 چیست؟ اثرات این توافق در روابط ایران و اتحادیه اروپا چیست؟

من فکر می‌کنم که این توافق مزیت‌های بیشتری برای کشورهای توسعه یافته و ائتلاف آنها به سرپرستی ایالات متحده آمریکا نسبت به ایران ایجاد خواهد کرد. چرا آمریکا و دیگر کشورها که خود مقدار زیادی سلاح‌های هسته‌ای دارند به دیگر کشورها اجازه نمی‌دهند همان فن آوری را توسعه دهند؟ بمب هسته‌ای ایالات متحده آمریکا کمتر از بمب هسته‌ای ایران خطرناک است؟ من فکر می‌کنم که قوانین باید برای تمامی کشورها مساوی باشد. موضع من این است که باید ممنوعیت جهان برای سلاح و انرژی هسته‌ای نه تنها برای ایران، کره شمالی بلکه همچنین برای ژاپن، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا باید وجود داشته باشد. این مسخره است که ایالات متحده می‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد، اما آنها در تلاش برای ممنوعیت این سلاح‌ها برای کشورهای دیگر هستند. این منصفانه نیست.

با این که من فکر می‌کنم روابط ایران و اتحادیه اروپا بهتر خواهد شد، اما همانطور که گفتم مزایای اصلی مذاکرات و پایان تحریم برای کشورهای توسعه یافته خواهد بود و نه ایران. پارادوکسی وجود دارد که باز شدن اقتصاد ایران به سمت جهانی شدن می تواند خطرناک باشد همانگونه که در گذشته برای دیگر کشورهایی که همان مسیر را تجربه کرده‌اند اتفاق افتاده است. چرا که بسیاری از شرکت‌های چند ملیتی اتحادیه اروپا و آمریکا تمام تلاش خود را  برای بهره برداری از منابع طبیعی ایران و بازار 80 میلیونی مصرف کننده آن به سود خود خواهند برد.

تسنیم: نفت ایران می تواند امنیت انرژی را در اتحادیه اروپا تامین کند؟

من شخصا فکر نمی‌کنم که اصلا نفت نمی‌تواند امنیت انرژی در اتحادیه اروپا در میان یا بلند مدت تضمین کند. من فکر می‌کنم که یک استراتژی قابل اعتماد تر برای اتحادیه اروپا، سرمایه گذاری در منابع و فناوری‌های نوآورانه انرژی است. اما در کوتاه مدت نفت ایران باعث رقابت بیشتر در بازار و تنوع عرضه برای اتحادیه اروپا خواهد شد.

تسنیم: محصولات ایران در ایتالیا چه هستند؟ مهمترین محصولات را نام ببرید. آیا هنوز فرش، پسته و زعفران از ایران به ایتالیا صادر می‌شود؟

محبوب ترین محصولات ایرانی در ایتالیا فرش، پسته و سایر دانه‌ها، زعفران و کود برای کشاورزی هستند. ایتالیا یک بازار مهم صادراتی برای ایران است چون به طور کلی مقصد صادراتی پنجم  پس از چین، هند، کره جنوبی و ژاپن در جهان است.