اسماعیل محمد صلاحی گرافیست و طراح وب
چهارشنبه 21 آذر 1397.
الأربعاء 4 ربيع ثاني 1440.
-
Dec 12 2018.
-
  تحولات امنیتی سیاسی یمن/

تداوم درگیری‌ها در خاک عربستان و سفر محرمانه هیئت القاعده به ریاض

روزنامه الاخبار لبنان از تداوم نبردها در داخل خاک عربستان و پیشروی همزمان ارتش و کمیته‌های مردمی در استان مارب برای پایان دادن به شایعات پیشروی مزدوران سعودی به سمت صنعا خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه الاخبار، نیروهای یمنی به حملات خود در دو منطقه جیزان و نجران در داخل خاک سعودی ادامه می دهند و به اهداف مهمی دست یافته‌اند.

این درحالی است که تلاش‌ها در استان مارب برای پایان دادن به شایعات "نزدیک بودن پیشروی به سمت صنعا" از طریق استان مارب، ادامه دارد.

عملیات نظامی که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن درحال حاضر در داخل خاک عربستان انجام می‌دهند، توانست در صدر حوادث مربوط به بحران یمن قرار گیرد.

این درحالی است که شهر مسقط پایتخت عمان همچنان رکن اساسی تحرکات دیپلماتیک و سیاسی با هدف ایجاد یک راه حل سیاسی برای بحران یمن است.

درسایه اخبار ضد و نقیض طرف های درگیر در بحران یمن درباره آنچه در شهر مسقط در جریان است، خبر دیروز کاخ سفید مبنی از تماس تلفنی جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا با سلطان قابوس شاه عمان درباره راه‌های پایان دادن به درگیری جالب توجه است. کاخ سفید در بیانیه خود آورد که بایدن از نقش عمان برای سرپرستی مذاکرات یمن ستایش و به توافق برای یک "راه سیاسی مذاکراتی" برای بحران این کشور اشاره کرد.

در همین حال، مناطق مرزی بین یمن و عربستان شاهد تشدید مداوم درگیری ها است. یک منبع در ستاد اطلاع رسانی جنگ یمن از تداوم نبردها بین ارتش یمن و ارتش سعودی در داخل استان نجران عربستان خبر داد.

وی تاکید کرد: ابتکارعمل در چند جبهه همچنان در دست نیروهای یمن است که کمیته های مردمی از آنها پشتیبانی می‌کنند.

یحیی الشامی عضو دفتر سیاسی انصارالله به خبرنگار روزنامه الاخبار، گفت که مواضع نظامی سعودی در منطقه جیزان در برابر حملات نیروهای ارتش یمن به شدت آسیب دیدند. برخی منابع حتی اعلام کردند که در طول سه روز اخیر، بیش از 10 موضع نظامی مشرف بر شهر الخوبه و در مرکز آن سقوط کرده است. شهر الخوبه به دو بخش قدیمی و جدید تقسیم می شود که تقریبا خالی از سکنه است؛ زیرا دولت سعودی این دو بخش را به مناطق نظامی مملو از خودروهای نظامی در پی شکست خود در "جنگ ششم" صعده در سال 2009 میلادی تبدیل کرد.

یک منبع میدانی گفت: با قاطعیت می‌توانیم بگوییم که بخش قدیمی شهر الخوبه به طور کامل و اجزای زیادی از بخش جدید آن تحت کنترل جنگجویان یمنی درآمده است.

محمد بن سلمان وزیر دفاع سعودی در آغاز تجاوزگری ارتش عربستان علیه یمن از این موضع نظامی بازدید کرده بود. ستاد تبلیغات جنگ ارتش یمن اخیرا صحنه‌های انفجار برج مراقبت این موضع نظامی را منتشر کرد.

پیشروی ارتش و کمیته های یمنی در مارب

در جبهه داخلی نیز ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توانستند شب گذشته بخش العدین و بعدان در استان إب در مرکز یمن را از عناصر مسلح پاکسازی کنند. جنگنده های سعودی حملات گسترده‌ای به شهر إب کردند که انتقامجویانه توصیف شد. در این حملات چند منطقه مسکونی هدف قرار گرفت.

درحالی که منابع محلی از اقدام جنگنده های سعودی در منهدم کردن چند خانه در منطقه جبل ربی (بخشی از شهر) خبر دادند، ستاد تبلیغات جنگ از شهادت سرتیپ بازنشسته محمد السنبانی با همه اعضای خانواده اش در روز گذشته در جریان حملات جنگنده های سعودی سخن گفت.

در یک تحول میدانی مهم، یک منبع در ستاد تبلیغات جنگ ارتش یمن اعلام کرد: ارتش و کمیته های مردمی پیشروی زیادی در جبهه مارب داشته اند. این امر با وجود تجهیزات پشتیبانی گسترده و پیشرفته ای که اخیرا از عربستان به دست شبه نظامیان حزب سلفی الاصلاح و شبکه القاعده از طریق گذرگاه الودیعه رسید، انجام شد. این منبع همچنین خبر رسانه های متجاوزان درخصوص "حرکت از مارب به صنعا" را کم اهمیت دانست.

عربستان فرودگاه نظامی برای سرقت نفت منطقه صافر احداث می‌کند

این درحالی است که عربستان از طریق مزدورانش درحال ایجاد یک فرودگاه نظامی در منطقه صافر است که شرکت‌ها و چاه‌های نفتی مهم در آنجا قرار دارد. ناظران می گویند که احداث این فرودگاه در چارچوب توطئه عربستان و امارات علیه منابع نفت و گاز یمن صورت می‌گیرد.

در جنوب یمن نیز که گروه القاعده اکثر استانها را در کنترل دارد، شدت موضعگیری‌ها در مخالفت با وضعیتی که نیروهای متجاوز سعودی و اماراتی تحمیل کرده‌اند، رو به افزایش است. به گفته ساکنان محلی در بخش التواهی از توابع استان عدن، وسایل قدیمی هتل بیش از یکصد ساله عدن (هتل کریسنت) هم اکنون در بازارها به فروش می‌رسد. این وسایل را گروههای القاعده و حزب الاصلاح یک هفته پیش به غارت بردند.

این امر درچارچوب هرج و مرج امنیتی و موارد سرقت و چپاول گسترده در استان عدن صورت گرفته است. این وضعیت درپی عقب نشینی ارتش و کمیته های مردمی یمن و کنترل گروههای مسلح القاعده، داعش و الاصلاح بر عدن - در سایه ضعف جنبش حراک جنوبی- بوجود آمده است.

سفر محرمانه هیئت القاعده به ریاض

در المکلا مرکز استان حضر موت یمن که تحت کنترل شبکه القاعده است، صدها نفر از مردم شب گذشته علیه اقدامات این گروه تظاهرات کردند. منابع محلی گفتند که عناصر القاعده در شهر احکام اعدام و شلاق زدن روزانه را علیه ده‌ها نفر از شهروندان اجرا می‌کنند.

موج اعتراضات در المکلا همزمان با سفر غیرمنتظره "بن الشکل" رئیس شورای محلی حضر الموت وابسته به القاعده و تعدادی از اعضای آن به ریاض صورت گرفت. این سفر به طور محرمانه انجام شد. یک منبع بدون اشاره به جزئیات و اهداف این سفر در عین حال به الاخبار گفت: اولین مصاحبه ای که بن الشکل و همراهانش در ریاض انجام دادند، با ژنرال علی محسن الاحمر فراری انجام شد و انتظار می رود که این هیئت همچنین با عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن و خالد بحاح نخست وزیر مستعفی وی ملاقات کند.